Na co zwrócić uwagę projektując łazienkę?

Łazienka to ważne pomieszczenie w każdym domu/ mieszkaniu. To miejsce, gdzie zaczynamy i kończymy dzień oraz możemy mieć chwilę prywatności. W dzisiejszym wpisie postaram się poruszyć kilka kwestii, które będą ważne z perspektywy ergonomicznego użytkowania łazienki.

Funkcjonalność, a wpływa na nią…
… oświetlenie, więc zadbaj o to, by w łazience znalazło się nie tylko oświetlenie główne, sufitowe, ale także pomocnicze, np. led wokół lustra lub kinkiet, który oświetli równomiernie twarz. Kinkiety montowane z boku nie spełnią swojej funkcji w pełni.

Odległości między sprzętami, pamiętaj o minimalnych odległościach, jakie trzeba spełnić, aby uniknąć kolizji lub obijania się o szafki podczas korzystania z wc.

Zastosowanie szyby prysznicowej, jeśli lubimy czasem użyć deszczownicy w wannie i nie musieć wyciskać wody z mokrego chodnika, leżącego na podłodze.

Wszystko na swoim miejscu, czyli przemyślenie, co gdzie zamierzamy trzymać, aby mieć łatwy dostęp i nie eksponować produktów na blacie. Gdzie lepiej sprawdzą się szafki, a gdzie szuflady?

Gniazda i włączniki w odpowiedniej ilości i lokalizacji, czyli możliwość zmiany oświetlenia bez konieczności wychodzenia na golasa z wanny na korytarz (ku uciesze partnera/ki), aby wyłączyć oświetlenie główne na dekoracyjne. Przydają się także gniazda robocze, które mogą znajdować się w szafkach, aby móc podładować szczoteczki elektryczne, nie zostawiając ich na widoku.

Estetyka i nastrój
… czyli o co lubi najbardziej i co powoduje, że lubimy przebywać w swojej łazience.

Przemyśl jakie czynności, poza tymi podstawowymi, wykonujesz w łazience. Poranna rutyna rolowania twarzy, czytanie książek podczas kąpieli, selfie w lustrze przed wyjściem do pracy, układanie włosów i makijaż?

W związku z tymi czynnościami możesz zaplanować w łazience dodatkowe elementy, które Ci się przydadzą.

Może być to głośnik, aby automatycznie włączać relaksującą muzykę, podczas wieczornego demakijażu. Dla miłośników długich kąpieli polecam kupić drewnianą półkę na wannę, aby postawić na niej szklankę wody i świeczki. Jeśli potrzebujesz dużo miejsca na kosmetyki zaplanuj kupno węższej umywalki, aby uzyskać więcej wolnego blatu. Jeśli zamierzasz robić zdjęcia, zaplanuj, by w odbiciu lustra nie pojawiały się nieestetyczne ręczniki, czy kosmetyki. Zadbaj o spójność, możesz posłużyć się gotowymi atomizerami, do których będziesz przelewać kupione płyny - w ten sposób wszystkie będą wyglądać identycznie, co pozwoli Ci trzymać je na wierzchu nie psując ogólnej estetyki wnętrza.

butelki

Niezależnie od wymiarów łazienki zawsze znajdą się w niej umywalka, wc oraz wanna i/lub prysznic.

Rozmiar

Jeśli Twoja łazienka należy do tych mniejszych to przede wszystkim zacznij od określenia typu oraz rozmiaru sprzętów, czyli wymiary wanny lub prysznica oraz umywalki, która będzie dla Ciebie optymalna. Poszukuj mis wc slim, zaoszczędzisz w ten sposób cenne centymetry.

Wykończenie ścian

Współcześnie odchodzi się od wykładania płytkami wszystkich ścian łazienki, a jedynie tych, które narażone są bezpośrednio na kontakt z wodą lub wilgoć. Pozostałe ściany można pomalować farbą przeznaczoną do tego typu pomieszczeń lub położyć wodoodporną tapetę.