Jak określić styl wnętrz, który chcesz mieć w swoim domu?

Sama złapałam się na tym, że przeglądając Pinterest, podoba się mi się większość projektów, które wyskakują na stronie - niezależnie, od stylu w którym utrzymane są wnętrza.

A to dlatego, że wizualizacje są współcześnie na bardzo wysokim poziomie, do złudzenia potrafią przypominać zdjęcie oraz zawierają wiele szczegółów tj. wyposażenie i dekoracje, które powodują, że nasz mózg czyta wizualizacje, jako kompletne. Ale czy to, że podoba nam się projekt, oznacza, że sami chcielibyśmy tak mieszkać?

Od czego zacząć? Od zamknięcia oczu i wyobrażenia sobie jaka przestrzeń Cię relaksuje, w jakim otoczeniu widzisz siebie? Czego potrzebujesz do regeneracji? Jak lubisz przyjmować gości?

Ja gdy zamykam oczy - widzę jasne kolory, mnóstwo zieleni i drewna, czarne akcenty w formie dekoracji, dużo światła wpadającego do wnętrza. Chciałabym, aby mój dom był przytulnym miejscem.

Kilka zasad, które uważam za ważne podczas szukania inspiracji:

  1. Pamiętajcie o bryle swojego domu, czyli szukajcie takich rozwiązań, które sprawdzą się w Waszej przestrzeni. Łazienki ze skosami - szukajmy takich przykładów, aby zrozumieć, jakie problemy musimy rozwiązać przy takim układzie.
  2. Róbcie zdjęcia architektury i wnętrz podczas podróżowania - zbieranie rzeczywistych inspiracji, zapamiętywanie emocji, które odczuwaliśmy w danym pomieszczeniu. Może się okazać, że świetnie czuliśmy się we wnętrzu z dużą ilością dekoracji, a na siłę próbujemy przekonać się, że nasz dom ma być minimalistyczny, aby był nowoczesny.
  3. Nie przywiązujcie się do stylu, który lubicie, ponieważ wraz ze zmianami w naszym życiu, doświadczeniami, odbytymi podróżami, zmienia się nasz gust, a to za nim należy podążać. Życie mamy jedno, niekiedy dom również - zaszalejmy więc!

Pamiętajcie, że współcześnie trudno wskazać jednoznacznie w jakim stylu zostało zaprojektowane wnętrze, ponieważ mogą się one przeplatać, wykorzystywane są pewne cechy bliskie danemu stylowi.

Na koniec kilka przykładów różnych stylów, zdjęcia i projekty pochodzą z Pinterest.

Styl industrialny - surowy i powściągliwy, często zostaje zachowany betonowy sufit, pojawiają się także czarne metalowe elementy oraz cegła. Ja proponuję również duże lustra i życzę rośliny.

nowoczesny

Styl glamour - jasne wnętrza, wykończenie podłóg i ścian kamieniem, często w połysku, do tego dobrej jakości tkaniny, dużo luster i szkła, które spowodują liczne odbicia.

glamour

Styl boho - przeciwieństwo minimalistycznego wyposażenia, czyli skupiamy się na dekoracjach, najczęściej naturalnych. Kolory ziemi, rośliny i przyjemne tkaniny oraz obowiązkowo drewno.

boho

Styl japandi - kuzyn stylu boho, jednak moim zdaniem w bardziej kontrolowanym wydaniu, czyli nie ma miejsca na przypadkowość dekoracji jak w stylu boho.

japandi

Styl art-deco - często kontrastowe, kolorowe wnętrza, wyposażone w różne dodatki jak designerskie meble, obrazy, nietuzinkową ceramikę i lampy/ tekstylia.

art deco